Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Likvidnost preduzeća". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.
SVEUČILIŠTE / UNIVERZITET „VITEZ“ TRAVNIK
FAKULTET POSLOVNE EKONOMIJE U TRAVNIKU
LIKVIDNOST PREDUZEĆA
Predmet: Ekonomika preduzeća
Smjer: Menađment računovodstva i revizije
Travnik, juli 2011
SADRŽAJ
UVOD
Najveći dio rada u svijetu se obavlja u kompanijama. Kompanije su grupe ljudi koji rade zajedno radi postizanja jednog ili više ciljeva. Kompanije u radu upotrebljavaju resurse-zgrade, opremu, materijal i razne usluge. Sve te resurse treba platiti ili finansirati, a uz to paziti da preduzeće ostane likvidno. Najprostije rečeno, likvidnost predstavlja sposobnost preduzeća da na vrijeme i ugovorenom roku izmiruje svoje obaveze. Na likvidnost preduzeća utiče mnogo faktora, a jedan od najbitnijih jeste upravljanje obrtnim sredstvima preduzeća. Ako preduzeće želi da ostane likvidno ono mora nastojati da što efikasnije upravlja obrtnim sredstvima tj. svojom tekućom imovinom. U ovom radu će biti date definicije likvidnosti, te na koji način upravljati obrtnim sredstvima kako bi se održala visoka likvidnost. Ali, na samom početku će biti nešto rečeno o kratkoročnoj tj. tekućoj imovini kako bi se moglo lakše shvatit sama tema ovog rada. Sve to će biti propračeno na primjeru jednog preduzeća, koje će zbog povjerljivosti podataka, u ovom radu biti označavano kao preduzeće “X”.
1.KLASIFIKACIJA IMOVINE
Imovinu preduzeća možemo klasificirati u dvije kategorije i to:
1.1.Fiksna imovina
Fiksna imovina odnosno dugotrajna imovina ili osnovna (stalna) sredstva predstavlja imovinu koja svoju vrijednost postepeno prenosi na poslovne ućinke a u svoj se prvobitni oblik vraća, u pravilu u razdoblju dužem od jedne godine.
1.2.Tekuća imovina
Tekuća imovina definira se kao imovina koja se jednokratnim ulaganjem troši u proizvodnom procesu i koja se u periodu od jedne godine ponovno vraća u svoj prvobitni oblik. Glavni prirodni i pojavni oblici tekuće imovine, s obzirom na redosljed kojim se jedna imovina obično pretvara u drugu, mogu se navesti sljedećim redom: 1) Novac i različiti surogati novca, 2) Prijelazni oblici novca u robu, 3) Zalihe sirovina, materijala I sitnog inventara, 4) Proizvodnja u toku i poluproizvodi, 5) Zalihe gotovih proizvoda i poluproizvoda i 6) Prijelazni oblici robe u novac.
Radi lakšeg shvatanja obrtnih sredstava, ovdje ce biti prikazana šema skraćene podjele obrtnih sredstava I kratko objašnjenje za njih.
Obrtna sredstva ili kratkotrajna imovina dio su ukupne imovine (active) poduzetnika odnosno preduzeća koji se u poslovnom (proizvodnom, uslužnom) procesu utroši u roku ne dužem od godinu dana. Naziv "obrtna sredstva" proizlazi iz činjenice da u relativno kratkom roku, do jedne godine, mijenjaju svoj pojavni oblik u poslovnom ciklusu, od novca preko stvari potom prava ponovno do novca, dakle obrću se. Pojavnom obliku stvari pripadaju zalihe (sirovine i materijal, proizvodnja u tijeku, nedovršeni proizvodi i poluproizvodi, gotovi proizvodi, trgovačka roba, predujmovi za zalihe, ostala imovina namijenjena prodaji).Pojavnom obliku prava pripadaju kratkoročna potraživanja (od povezanih poduzetnika, kupaca, sudjelujućih poduzetnika, zaposlenika i članova poduzetnika, države i drugih institucija i ostala potraživanja) i kratkotrajna financijska imovina (udjeli ili dionice kod povezanih poduzetnika, dati zajmovi povezanim poduzetnicima, sudjelujući interesi ili udjeli, ulaganja u kratkoročne vrijednosne papire, dati zajmovi, depoziti i slično, vlastite dionice i udjeli, ostala kratkotrajna financijska imovina) i plaćeni troškovi budućih razdoblja i obračunati prihodi – aktivna vremenska razgraničenjaPojavnom obliku novca pripadaju novac na žiro računima i novac u blagajni, kao i novčani ekvivalenti.Navedeni pojavni oblici obrtnih sredstava svrstani su po stepenu unovčivosti, tako da preobrazba stvari u novac obično najduže traje, premašujući ponekad i godinu dana, potom prava koja se brže unovčuju, iako i tu ima izuzetaka, primjerice višegodišnja nenaplaćena potraživanja i na kraju je novac, koji je po sebi odmah unovčiv.
---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ----------
MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com
besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!